No 23. līdz 25. februārim Jelgavas tehnikuma izglītojamās un Ekopadomes pārstāves Brenda Mīļā un Sintija Rozenberga kopā ar profesionālo priekšmetu skolotāju Līgu Orupu, trīs jaudīgas un pārpildītas dienas, kopā ar citiem, apmēram 200 dalībniekiem, piedalījās Ekoskolu Ziemas forumā, kas Ekoskolu un Jauno vides reportieru programmai šogad bija īpašs, jo starptautiski tiek svinēta 30 gadu jubileja.

Foruma pirmajā dienā - skolotāji devās ekskursijā uz Ziemeļblāzmu, lai izzinātu latviešu uzņēmēja, mecenāta Augusta Dombrovska dzīves gājumu, kamēr jaunieši, sadalījušies komandās, uzsāka darbu pie projektiem, jo forums ir ne tikai par izglītību, kopā būšanu, pieredzes apmaiņu, bet arī par rīcību – forumā skolu komandas, izmantojot iegūtās zināšanas, izstrādāja konkrētas idejas, ko cerams, pēc tam īstenos, atgriežoties skolā. Vēlāk pēcpusdienā skolotāji piedalījās sveču liešanas meistarklasē un uzzināja kas ir “Neformālā piedzīvojumu izglītība”, kamēr jaunieši iepazina savas komandas nakts trasītē, ko organizēja Piedzīvojuma Gars.

Otrajā foruma dienā – 12 iedvesmojošas lekcijas, 14 dažādas prasmju darbnīcas, no kurām izvēlēties 5 bija grūti, jo visas šķita interesantas - mežs, kukaiņi, ēšanas paradumi, klimata pārmaiņas, kā dzīvot videi vēl draudzīgāk, kā efektīvi tērēt enerģiju, kas ir ekoteātris, mazatkritumu dzīvesveids, ūdens ekosistēmas, dabas izzināšana dabā, foto un video pamati un ieteikumi satura tapšanas procesā, ātrā mode un ideju fitness, komunikācijas instrumenti vides tēmu aktualizēšanai un daudz kas cits! Dienas otrajā pusē - jauniešu un pedagogu veidoti priekšnesumi par vides problēmām, iecienītām filmām un grāmatām, kas jāatmin pārējiem dalībniekiem un vakars kopā ar RADIO TEV ētera personību, sociālo tīklu satura veidotāju un skatuves cilvēku - Lauri Zalānu. Bet vakara noslēgumā grupas Sudden Lights koncerts.

Savas projektu idejas jaunieši prezentēja trešajā dienā, pēc pārgājiena un fotoorientēšanās Mangaļsalā.

Projektu idejas bija 12. Par mantu apmaiņas skapja izveidi, par audumu maisiņu ieviešanu un plastmasas ūdens pudeļu aizstāšanu ar vairākkārtīgi lietojamām pudelēm, par kampaņu, kurā tiek aicināts samazināt atkritumu daudzumu skolas klasēs, par meža sakopšanas talku, izglītojošu un interaktīvu lekciju ciklu skolās par pārtikas atkritumiem un to samazināšanu, kukaiņu māju ierīkošanu skolu pagalmos. Trīs idejas mums patika īpaši un labprāt tās vēlētos redzēt īstenojam arī Jelgavas tehnikumā:

  1. Lai viecinātu aktīvu dzīvesveidu, samazinātu gaisa piesārņojumu, veidot soļu skaitīšanas sacensības starp klasēm skolā - Kājas pret motoru! Īpaši aicinot īsus ceļa gabalus veikt ar kājām, nevis autobusu vai citu motorizētu transportlīdzekli.
  2. Akcija, kas aicinātu samazināt “ātrās modes” sekas un ietekmi uz vidi: Kas Tev lieks, citam prieks! Nedēļas garumā, katru dienu veidojot citu pasākumu, kas aicinātu jauniešus ziedot apģērbu labdarībai vienā dienā, otrā dienā nākt uz skolu drēbēs, kas ir atrodamas mammas, tēta, omes, opja skapī, citā dienā aicināt pirkt apģērbu second-hand veikalos, vēl citā nedēļas dienā - izglītojošās lekcijas par ātro modi u.tml.
  3. Skolas dārza ierīkošana, kurā jaunieši no sēklas līdz “nonākšanai puncī” paši seko līdzi procesam. Sēj, audzē, aplej un nodod skolas ēdnīcās - pagatavošanai. Pretim, par dalību, iespējams, saņemot brīvpusdienas mācību gada garumā.

Tas viss norisinājās Rīgas Rīnūžu vidusskolā - skolā, kura noteikti ir sava veida veiksmes stāsts! Direktors, kuram viņa darbs ir aizraušanās un sirdslieta, kaķis, kas dzīvo skolā, mākslinieka Kiwie grafiti uz skolas sienas. Kā viņi saka - Rīnūži it is!